Patříte k lidem, kteří rádi zkouší nové věci a neustále posunují své limity? Možná už vám přijde vaše zaměstnání stereotypní a chcete být svým vlastním šéfem. Inspirujte se úspěšnými a pusťte se do vlastního podnikání. Poradíme vám, jaké otázky si před tím zodpovědět, kde přesně začít a v čem se vám vyplatí podnikat.
Spolu s prvním krokem přichází rozhodnutí, že chcete odejít ze stávající práce nebo přestat dělat něco, co vás nebaví. Podnikat samozřejmě můžete i při stávající práci, než se vám podnikání pořádně rozjede. Následně je před vámi otázka, v čem začít podnikat. Nápadů můžete mít spoustu, je však potřeba podívat se na ně reálným pohledem a říct si, jestli má vaše vize šanci na to, aby se uskutečnila. Při plánování a rozjíždění nového byznysu:
Mnoho úspěšných začalo nápadem, který dosud ještě nikdo neměl a nerealizoval před nimi. Pokud však nemáte nápad, neznamená to, že byste se nemohli do podnikání pustit. Stačit si vytvořit podnikatelský plán, ve kterém si sepíšete jednotlivé kroky, odpovíte na nejdůležitější otázky týkající se vašeho nového byznysu a hlavně začnete. Tento podnikatelský plán a zodpovězení otázek může vést až k inspirativnímu nápadu.
Odpovězte si na tyto otázky, které vám poradí, kam přesně směřovat svou cestu
Klidně si odpovědi na tyto otázky napište, abyste je měli na očích. Možná vás napadne, v čem podnikat už při samotném odpovídání, možná až se na své odpovědi podíváte komplexně. Rozhodně si vybírejte obory a témata, která vás baví, naplňují a kterým rozumíte. Vaše práce by měla být v ideálním případě i váš koníček. Počítejte s tím, že doteď jste pracovali jako zaměstnanec například 8 hodin denně, ale u podnikání je to jiné, mnohdy svému byznysu musíte věnovat mnohem víc času, hlavně na začátku.
Na začátku stojí konkrétní nápad na podnikání. Rozpracujte jej do detailů tak, aby vás při jeho realizaci nic nepřekvapilo. Vyřešit byste měli také otázku financování. Vyzkoušejte podnikatelský úvěr pomocí P2B crowdfundingu a vytvořte si finanční rezervu, která vám dovolí rozjet vlastní podnikání. Pro získání tohoto podnikatelského úvěru musí mít vaše firma alespoň roční prokazatelnou historii.
Tip na článek – Finanční rezerva – jistota pro klidný spánek
V podnikatelském plánu nesmí chybět
Pokud zatím nemáte dostatečný kapitál, vyberte si z podnikatelských nápadů, do kterých nemusíte na začátku investovat velké částky. Efektivním investováním a zhodnocením svých stávajících financí následně rozšíříte své působení nebo využijte finance například k představení nového produktu a služeb.
Podnikání ve službách – kurzy pro dospělé, pro děti, rozvozy jídla, účetní služby, doučování, programování, koučink a také poskytování odborného školení, osobní trénování, kosmetická péče, překlady, tlumočení, organizace společenských událostí
Práce z domu – online kurzy, marketingové služby, copywriting, založení vlastního e-shopu, poradenství, finanční služby, IT služby, žurnalistika, spisovatelství, grafický design, návrhy interiérů
Řemeslné služby – hodinový manžel, opravy a údržba, handmade výrobky, úklidové služby, truhlářské služby, kovářství, rytí a další řemesla
Do podnikání vložte své úspory, spolehněte se na dotace nebo příspěvky. Získejte finanční prostředky pomocí P2B crowdfundingu a využijte podnikatelský úvěr bez nutnosti návštěvy banky.
Pro úspěšný byznys a spokojené zákazníky se zaměřte na několik jednoduchých priorit, které vás představí široké veřejnosti v tom nejlepším světle. Sami si můžete ověřit, že nejznámější podnikatelé a jejich úspěšné projekty splňují tato kritéria: