Vymáhání - Pravidla, metody
Hlavním úkolem Vymáhacího oddělení je minimalizovat ztráty pro investory a efektivně řešit problémy dlužníků, s důrazem na právní postupy, transparentnost a včasnou komunikaci.
Fáze workflow
Fáze workflow:
- Pre-Workout (PWO): Sdílená fáze s obchodním oddělením, pokud dlužník není v prodlení, ale existuje riziko problematického splácení nebo není splněna některá z dalších podmínek úvěrové smlouvy. Vyžaduje pravidelný kontakt pro zjišťování nesrovnalostí v plnění závazků.
- Fingood: u pravidelných splátek 3. a 10. den opoždění se splátkou úvěrovému klientovi zasíláme upozornění o prodlení.
- Pokud nenastane úhrada, kontaktujeme dlužníka a případ řešíme dál.
- U splátky jistiny (balónové úvěry) jsme v kontaktu s dlužníkem před splatností úvěru. U prodlení s poslední splátkou probíhá převod na workout oddělení ihned.
- Převod na Workout (WO): Jestliže se situace nevyřeší v rámci PWO, pohledávka se převádí na WO nejpozději do 30 dnů prodlení (30 DPD), ale zpravidla dříve. Vymáhací oddělení v tomto období opětovně analyzuje zajištění, smluvní dokumentaci a navrhuje další postup.
- Kooperativní Workout (CWO): Zahrnuje jednání s dlužníkem, který projevuje ochotu řešit porušení úvěrové smlouvy, s cílem rychlého a pro investory zpravidla výhodnějšího řešení než další právní kroky (např. exekuce, kde část výtěžku bude použita na úhradu nákladů a odměny soudního exekutora).
- V této fázi probíhají současně další kroky dle úvěrových podmínek (výzvy k nápravě porušení) a jsou připravovány následné kroky (zesplatnění, žaloby, exekuční návrhy, výběrové řízení na prodej pohledávky)
- Pozdní Workout (LWO): když je pravděpodobné, že dlužník není schopen nebo ochoten splnit své závazky dobrovolně.
- Pozdní workout - právní řešení zahrnuje: Dlužník je v porušení úvěrové smlouvy a je splněna min. jedna z následujících podmínek s vysokou pravděpodobností svědčící o tom, že není OCHOTEN nebo SCHOPEN dobrovolně dostát svým závazkům.